World Champions, 1948-Present

2021

New Paris, Ohio
Winner to be determined between October 6th and 9th!

2021
2020

Milton, Indiana – Melvin owned by Johnnie Wadkins and Duel Murphy and handled by Duel Murphy.

2020
2019

Milton, Indiana –  Meet Joe Black – Walker Male – Owned and handled by Elmer Stoltz of Connersville, Indiana.

2019
2018

Milton, Indiana – Money Maxed Out – Walker Male – Kevin Cable – Connersville, Indiana

2018
2017

Stillwater, Oklahoma: Tax Write-off – Treeing Walker Male – Owned by: Larry Pulis and Chace McCaskill – Handler: Chace McCaskill

2017
2016

Lancing, Tennessee: – Wipeout’s Incredible Catch: Treeing Walker Female: Chris Smith – Collinsville, Oklahoma.

2016
2015

Peru, Indiana: “Imel’s Johnson Creek Abby” owned and handled by Nick Imel.

2015
2014

Peru, Indiana: Hannas Creek Feelin’ Frisky owned by Brian Whitted and handled by Rick Stretch.

2014
2013

Stanford, Kentucky: “Magic Trick” owned by Mike Wilson of Eubank, Kentucky

2013
2012

Sesser, Illinois. – “Crazy Alice” owned by Stout and Herring. Handled by Robbie Stout.

2012
2011

Glascow, Kentucky: “Buck Creek Cash” owned by Zach Whitaker and Larry Toller

2011
2010

Gainesville Creek Tank, Male Treeing Walker owned by Albert Clay of Michigan and Handled by Mike Miller Scottsville, KY

2010
2009

“Buck Creek Ike” owned and handled by John J. Monroe of Glenwood Missouri.

2009
2008

Boaz, Alabama NO WORLD CHAMPION – 1st Place – Barney – Walker Male Leslie Condra – Whitwell,TN

2008
2007

Atkins, Arkansas NO WORLD CHAMPION – 1st Place – What’s Up Doc – Walker Male – Russell Bellar & Ronnie Bane – Gordonsville, TN

2007
2006

Atkins, Arkansas – Maggie – Walker Female – Thomas Primeaux – Lake Charles Louisiana

2006
2005

Claremont, Illinois – Stylish Rock – Walker Male – Brandon Duncan – Olney, Illinois

2005
2004

Claremont, Illinois – Bishop’s Blue Grover – John Grover – Marinsville, Illinois

2004
2003

Claremont, Illinois – Hoosier Roxy Walker Female – Ron Wiegmann & Terry Coulter – Fort Wayne, Indiana

2003
2002

Robinson, Illinois – Aunt Bea – Walker Female – Alan Johnson – Cory, Indiana

2002
2001

Sumner, Illinois – Dan – Red Bone Male – Joshua Guffey – Loantville, Indiana

2001
2000

Central City, Iowa – Hack – Walker Male – Doug Cheek – Auburn, Indiana

2000
1999

Robinson, Illinois – Dancing Pepper – English Female – Bobby Walters & Paul Gibson – Jasonville, Indiana

1999
1998

Robinson, Illinois – Dancing Judy – English Female – Paul Gibson – Jasonville, Indiana

1998
1997

Harrisburg, Illinois – Rocky – Walker Male – Eddie Edminston – Fayetteville, Tennessee

1997
1996

Harrisburg, Illinois – Dollar Bill – English Male – Mike Raef – Fairmount, Indiana

1996
1995

Flora, Illinois – Frank – Walker Male- Loyd Mullins – Elyra, Ohio

1995
1994

Oak Harbor, Ohio – Emma – Walker Female – James Sample – Brickhaven, Ohio

1994
1993

Columbus, Mississippi – Hickory Creek Tom – Walker Male – J.D. Smith – Sandhill, Mississippi

1993
1992

Flora, Illinois – Fast Cash – English Male – Mike Raef – Fairmont, Indiana

1992
1991

Greenwood, Mississippi – Ramble – Walker Male – Tim Bouldin – Bone Cave, Tennessee

1991
1990

Flora, Illinois – Wild Wood Bo – Walker Male – Kent Meiers – Loami, Illinois

1990
1989

Columbus, Mississippi – NO WORLD CHAMPION – 1st Place – Gracie – Walker Female – Charles Butler – Knightstown, Indiana

1989
1988

Flora, Illinois – Smith’s Ohio Clipper – Walker Male – Creed Smith – Hamilton, Ohio

1988
1987

Unadilla, Georgia – Boggy Bottom Bonnie – Walker Female – Dallas Morris – Sumter, South Carolina

1987
1986

London, Ohio – Patch – English Female – Carl Carroll – Crestline, Ohio

1986
1985

DuQuion, Illinois – Snipe – Walker Male – James Pie – DuQuion, Illinois

1985
1984

Pine Bluff, Arkansas – Hannah – English Female – Charles Beeville – Reidsville, North Carolina

1984
1983

Van Wert, Ohio – Sandy Ill – English Female – Hank Horn & R.F. Dickey – Elkhart, Indiana & Franklin Alabama

1983
1982

Pine Bluff, Arkansas – Striker – Walker Male – Russell Bellar – Peru, Indiana

1982
1981

DuQuion, Illinois – Red Eagle Dick – Walker Male – Gary Hern – Waterloo, Indiana

1981
1980

Pine Bluff, Arkansas – NO WORLD CHAMPION – 1st Place – Eileen – Walker Female – Ken Mishorich – Hartstown, Pennsylvannia

1980
1979

Norwalk, Ohio – Speck – English Male – Ed Bates – New Vienna, Ohio

1979
1978

Conway, Arkansas – Bandit – Walker Male – Robert Wagner – Hopkinsville, Kentucky

1978
1977

Norwalk, Ohio – Spike – Walker Male – Doc Whitaker – Cloverdale, Indiana

1977
1976

Pine Bluff, Arkansas – Torn – Walker Male – Harold Trusty – McGhee, Arkansas

1976
1975

Van Wert, Ohio – Tennessee Lead – Walker Maie – Billy Leadbetter – McKenzie, Tennessee

1975
1974

Pine Bluff, Arkansas – Diamond Jim – Walker Male – Buddy Gilbert – Sheridan, Arkansas

1974
1973

Oblong, Illinois – Beanblossum Buck – Walker Male – Pride Gann – Hamilton, Alabama

1973
1972

Van Wert, Ohio – Crowding Billy – Walker Male – Buddy Gilbert – Sheridan, Arkansas

1972
1971

Jackson, Tennessee – Danny Boy – Walker Male – J.P. Tyree – Lewisburg, Tennessee

1971
1970

Van Wert, Ohio – Gann’s Finisher – Walker Male – Pride Gann – Hamilton, Alabama

1970
1969

Bloomsfield, Iowa – Carolina Casey – Walker Male – Jim Mathis – South Carolina

1969
1968

Oblong, Illinois – Carolina Casey – Walker Male – Jim Mathis – South Carolina

1968
1967

West Pointe, Mississippi – Van Zant’s Sam – English Male – Berton Oney – Ohio

1967
1966

Jackson, Tennessee – Spring Creek Smokey – Walker Male – Duane Clark – Missourri

1966
1965

Lee’s Summit, Missouri – Finley River Spot – Walker Male – John Monroe – Illinois

1965
1964

Oblong, Illinois – Stan’s Sailor Jr. – Walker Male – W.O. Stanfill – Spring Hill, Tennessee

1964
1963

West Pointe, Mississippi – House’s Bawlie – Walker Male – Joe House – Clinton, Kentucky

1963
1962

Bloomsfield, Illinois – Katies Rowdy – Walker Male – Jesse Lutes Jr. – Lexington, Kentucky

1962
1961

Greencastle, Indiana – Stan’s Sailor Boy – Walker Male – W.O. Stanfill – Spring Hill, Tennessee

1961
1960

West Pointe – Mississippi – Deep River Mike – Walker Male – Jesse Lutes Jr. – Lexington, Kentucky

1960
1959

Oblong, Illinois – Hair’s / Merchant’s Fanny – Walker Female – Clay C. Hair – Athens, Tennessee

1959
1958

Greencastle, Indiana – Merchant’s Bawlie – Walker Male – James Merchant – Belknap, Illinois

1958
1957

Tupelo, Mississippi – Reb – Redbone Male – Frank Rollens – Nashville, Tennessee

1957
1956

Oblong, Illinois – Merchant’s Bawlie – Walker Male – James Merchant – Belknap, Illinois

1956
1955

Bloomsfield, Iowa – Merchant’s Bawlie – Walker Male – James Merchant – Belknap, Illinois

1955
1954

Jackson, Tennessee – Lady – English Female – Clovis Stanfill – Lexington, Tennessee

1954
1953

Greencastle, Indiana – Swamp Rose – Redbone Female – V.X. McWillimas – Miamisburg, Ohio

1953
1952

Alamo, Indiana – Incredible Rock – Walker Male – Wade Derryberry – Spring Hill, Tennessee

1952
1951

Alexander City, Alabama – Incredible Rock – Walker Male – Gwen Derryberry – Spring Hill, Tennessee

1951
1950

New Albany, Mississippi – Jack – Black and Tan – Hardie Richardson – Ripley, Mississippi

1950
1949

Blue Springs, Mississippi – White River Boone – Walker Male – Lester Nance – Arcadia, Indiana

1949
1948

Wickliffle, Kentucky – Dan – Redbone Male – Leroy Campbell – Blue Springs, Mississippi

1948